Satın aldığım ürünü iade edebilir miyim?

Pazaryerimizi kullanan üyelerimiz “tacir“ sıfatı taşıdıkları için tüketici sıfatı taşımamaktadırlar, bu nedenle sistemimiz üzerinden yapacakları alımlarında sebep göstermeksizin iade hakları bulunmamaktadır. Ancak, Türk Borçlar Kanunu kapsamında satılan ürünlerde hata, eksik, hasar bulunması veya alınan ürünün ayıplı olması durumunda Satıcı‘nın hata, eksik, hasar ve ayıptan sorumluluğuna ilişkin kurallar geçerli olup, Alıcı‘nın bu kapsamda iade hakkı vardır. Bu gibi durumlarda, ispat yükü Alıcı’da olup iade için geçerli bir gerekçe sunmak suretiyle iadenin yapılması gerekmektedir. Alıcı ve Satıcı’nın hukuki ve cezai sorumlulukları baki olup, Satıcı‘nın iade ve değişimden kaçınması halinde FarmaBorsa’nın satıcıya rücu hakkı saklıdır.

Alınan ürün hasarlı / eksik / farklı ise nasıl iade edebilirim?

Kargo paketi veya üründe fark edilir şekilde hasar, darbe, kırık tespit edilmesi halinde kargo görevlisine mutlaka hasar tespit tutanağı düzenletmelisiniz. Hasarlı kargolar için kargo görevlileri zabıt tutmakla yükümlüdür.

• Kargo görevlisinin belge, zabıt veya tutanak düzenlemediği durumlarda ürünü teslim almadan görevliye iade edebilir veya kargo şubesinde kontrolünü sağlayarak teslim alabilirsiniz.
• Hasar tespit belgesini düzenletmediğiniz takdirde üründeki sorunun satıcı veya kargo kaynaklı olduğunu ispatlamanız mümkün değildir. Bu nedenle mutlaka tutanak tutturmalısınız.
• Tutanak tutturarak ürünü teslim almadan görevliye kapıda iade edebilirsiniz. Ürününüz eksik, kusurlu, hasarlı veya belirtilenden farklı ise iade etme hakkınızı kullanabilirsiniz.
• Hasarlı kargoların iadesinin satıcı tarafından kabul edilmemesi durumunda resmi mercilerce tahakkuk ettirilecek idari para cezaları, sözleşmesel, hukuki ve cezai sorumluluk için sorumluluk yüklenen Alıcı veya Satıcı’ya rücu etme hakkımız saklıdır.

Teslim aldığım kusurlu ürünü nasıl iade ederim?

Tutanak tutturulmadığı durumlarda iade süresiyle ilgili tüm sorularınız için Canlı Destek birimimiz ile iletişim kurunuz. (Sipariş kodunuz yanınızda bulunmalıdır.)

İade talep ettim, nereden takip edebilirim?

"Aldıklarım” sayfasından iade talebinizi takip edebilirsiniz.